
OSEL DOMÁCÍ
ZAJÍMAVOST Traduje se, že jsou osli hloupí, to ale není pravda. Naopak je to chytré zvíře, které se bez problému naučí řadu povelů. Osel je obezřetné zvíře, které se rozmýšlí a vyhodnocuje situaci, než cokoliv podnikne.
Představujeme Vám Marušku. Maruška je klidná a ráda se přijde nechat pohladit. Pracujeme na tom, aby se s ní dalo jít na procházku.

KLOKAN BENNETTŮV
ZÁKLADNÍ INFORMACE Jedná se o středně velkého klokana. Klokan Bennettův patří mezi nejznámější a nejběžnější poddruh klokana rudokrkého. Je velmi odolný a nenáročný, snáší i evropskou zimu.
ZAJÍMAVOST Klokan Bennettův by u nás úspěšně a ve větší míře chován již na počátku 20. stol. (v oboře knížete Hohenlohe u Poděbrad). Březí samice je schopna oddálit porod až do příštího léta (tedy až o 8 měsíců).
U nás se na Vás těší náš bílý Ingy, na mazlení moc není, ale zvědavost je jeho druhé já. Doufejme, že mu časem pořídíme nějakou kamarádku.

LAMA KROTKÁ
ZÁKLADNÍ INFORMACE L
Lama krotká obývá travnaté a křovinaté oblasti v Jižní Americe, nejčastěji v Andách.
Jedná se o stádové zvíře. V této skupině je jasně daná hierarchie a samci jsou při konfliktech velmi zuřiví.
Lamy žijí ve volné přírodě ve velkých nadmořských výškách a byly domestikovány před více než 4 000 lety. Říká se jim velbloudi Nového světa.
Primárně se lamy chovají kvůli vlně, kůžím a trusu, který se používá jako palivo.
Lama je býložravec a přežvýkavec, hlavní složkou potravy je seno a tráva. Lamy jsou, i přes rozšířený mýtus o plivání, vcelku nekonfliktní.
ZAJÍMAVOST Lama je schopna ujít denně několik kilometrů s nákladem až 40 kg. Dospělé lamy váží 130 - 150 kg. Příbuzné druhy jsou lamy alpaka, velbloud jednohrbý a dvouhrbý.
Na našem statku Vám představujeme ANČU, KUBU, BĚTKU a mladého pána MAXE. Všechny naše lamy jsou vcelku bojácné, díky svému předchozímu životu. Také jsou ale dost zvědavé. :-) Když budete v klidu stát a natáhnete ruku, přijdou se podívat, jestli nemáte nějakou dobrotu. ( Samozřejmě platí pravidlo, nic dobrého jim nedávat.)

KOČKA DOMÁCÍ
ZÁKLADNÍ INFORMACE Kočka domácí je domestikovanou formou kočky plavé, která je již po tisíciletí společníkem člověka.
Patří do podčeledi malých koček a je jejím typickým zástupcem.
Má velmi pružné, svalnaté tělo, ostré drápy, vynikající zrak, sluch a čich.
Člověk rozšířil kočku na všech kontinentech (s výjimkou Antarktidy). Na mnoha místech zpětně zdivočela.
ZAJÍMAVOST Existuje několik plemen kočky domácí, např. kočka bengálská, britská, sphynx, mainská mývalí, perská, evropská,....
U nás můžete spatřit hned několik kočičích krásek a krasavců....
MATULE - to je spíš domácí typ a většinou se nachází u dědy v posteli :-) BÍLEK - skvělý společník, který má stále hlad :-) BUBÁČEK - černý kocourek, který se spíš bubáků bojí, je to takový náš strašpytel TEREZKA A MINNIE - hravá dvojčata, z kterých jsou skvělé maminy HILDA - Mainská mývalí slečna, věčná cestovatelka MIKULÁŠ - nejmazlivější kocourek na statku :-)
Pokud si některou z nich chytnete, určitě se ráda pomazlí. :-)

KRÁLÍK DOMÁCÍ
ZÁKLADNÍ INFORMACE
Králíka divokého chovali už staří Římané. K rozvoji chovatelství jako takového došlo zhruba od 2 poloviny 16.století, především v Anglii.
Králík domácí je malý savec, který může vážit i více než 5 kg. Králík je býložravec. Kromě trávy si pochutnává na obilovinách a zelenině, nepohrdnou ani dobrému jablku. Krmeny mohou být i speciální směsí.
ZAJÍMAVOST Je běžné, že králík požívá své měkké bobky. Jedná se o jev zvaný koprofagic. Doplňuje si tak vitamín B, proteiny a aminokyseliny.

SOVA PÁLENÁ - Tyto alba
ZÁKLADNÍ INFORMACE Sova pálená žije ve všech světadílech krom Antarktidy. Ve většině evropských zemí je sova pálená chráněna!
Sova pálená je tichý noční lovec. Má tak vyvinutý, že jí umožňuje zcela přesně určit polohu kořisti i v naprosté tmě. Sova pálená se dá snadno poznat podle světlého srdčitého obličeje a tmavých očí. Hlavní částí potravy tvoří drobní hlodavci, jako hraboš polní, myš domácí a dále například rejsci nebo netopýři.
ZAJÍMAVOST Sovy mohou otáčet hlavou a krkem v úhlu větším než 270 stupňů. Ověřený nejvyšší věk je 17 let a 10 měsíců.

KOZA HOLANDSKÁ
ZÁKLADNÍ INFORMACE Jde o trpasličí plemeno kozy domácí. Živí se převážně trávou, ovocem, zeleninou a tvrdým pečivem. Kozli dosahují pohlavní dospělosti již ve 3 měsících. Dospělý samec váží až 40 km, samice až 25 kg. Dožívají se 10 - 14 let.
ZJÍMAVOSTA Ačkoliv její název zní holandská koza, její kořeny nejsou v Nizozemí, ale v Africe. Holandské kozy a obecně kozy jsou považovány za velmi inteligentní zvířata.
Na našem statku Vás přivítají Rozárka, Amálka, Vaiana a kozlík Tomáš. Tahle zlatíčka jsou neskutečně zvědavý a určitě si přijdou pro pohlazení. :-)

HUSA LANDESKÁ
ZÁKLADNÍ INFORMACE Husy landeské pocházejí z Francie z kraje Landais. Vyskytují se v bílé barvě i v divokém barevném rázu, který je u chovatelů oblíbenější. Husa dosahuje váhy kolem 5,5 kg, houser 6,5 až 7,5 kg. Landesky mají umírněnější hlasové projevy než ostatní plemena hus. Jsou odolné a otužilé. Husy landeské jsou nekonfliktní a oplývají klidným charakterem. Nejraději spásají trávu, navíc se ale dokrmují také zrním.
ZAJÍMAVOST Husa landeská má velmi potlačený pud sezení na vejcích, a proto se musí vejce inkubovat v umělých líhních a housata poté ručně dokrmovat.
Seznamte se s naší husí trojkou...Maruška, Květa a Karel jsou u nás husy na parádu. Karel je úžasný hlídač, ohlídá proti predátorům velká i malá zvířata. Maruška a Květa bez svého "chlapáka" nedají ani ránu.

MORČE
ZÁKLADNÍ INFORMACE Morče domácí je domestikovanou formou jihoamerického morčete divokého. Dnes patří mezi oblíbené mazlíčky v Severní Americe a Evropě. V průběhu let bylo vyšlechtěno mnoho plemen a barevných mutací. Morče je hlodavec, který v domácích podmínkách dosahuje hmotnosti až 1200 g při délce těla 20-36 cm. Dožívají se čtyř až deseti let.
ZAJÍMAVOST Mláďata morčat se rodí plně vyvinutá, osrstěná a vidoucí, ihned po porodu běhají a začínají ochutnávat pevnou stravu. Od samice se odstavují ve věku 4 týdnů, samičky mohou později.

PAPOUŠÍK AGAPORNIS
ZÁKLADNÍ INFORMACE Papoušík Agapornis je z rodu afrických papoušků, ve kterém je zahrnuto devět druhů. Vědecký název Agapornis vznikl spojením řeckých slov Agape (láska) a ornis (pták). Tento název má tedy vystihovat jeho silné socializační chování a zvyk žít ve stabilních párech. Papoušíci v průměru dosahují délky 13-17 cm a váží asi 40-60 gramů. Ve volné přírodě se většinou živí ovocem, některými druhy trav nebo semeny.
ZAJÍMAVOST Díky svým tělesným proporcím jsou zařazovány mezi nejmenší druhy papoušků na světě.
V teple domova máme krásný páreček, Štaflíka a Špagetku. Je to ukřičená dvojka, která co může rozebere. :-) Život bez nich a klid v obýváku už si ale nedovedeme představit. :-) Jak počasí dovolí, poputují ven, tak je nezapomeňte přijít pozdravit.

BRAHMÁNKA
Brahmánka je velká, silná a výrazně zmasilá slepice, která se chová především jako plemeno s masnou užitkovostí. Je to především masné plemeno s klidnou povahou. Jsou kvokavé, roční průměrná snáška činí 120 - 140 vejce se žlutohnědou skořápkou. Brahmánka byla vyšlechtěna v okolí řeky Brahmaputra v Indii. Přešlechtěny byly v USA. Brahmánka je otužilá, nenáročná slepice, která může být celoročně venku.
Jsou klidné a přítulné.

NOSNICE DOMINANT
ZÁKLADNÍ INFORMACE Dominant je originálním českým hybridem vyšlechtěným za účelem produkce vajec. Jejich potenciál je určen zejména pro drobnochovatele a farmy zabývající se produkcí vajec na hluboké podestýlce, případně v kombinaci s volným výběhem. Na trhu se vyskytuje více než 25 let. Nosnice jsou v barvách hnědá, černá, Jarabá, sussex a modrá. Jde o středně těžké plemeno slepic, hmotnost se na počátku snášky pohybuje okolo 1,5 kg. Ve věku 78 týdnů je hmotnost přibližně 2,35 kg. Kohouti jsou většího tělesného rámce. Roční snáška se při zabezpečení ideálních podmínek pohybuje na úrovni 290 - 300 kusů vajec.
Naše holky chováme jak již bylo zmíněno v textu výše na snášku. Jelikož jde o chov, který je pod dohledem KVS není možné je navštívit. Na dotaz si ale můžete zakoupit jejich výborná vejce.

HEDVÁBNIČKA
ZÁKLADNÍ INFORMACE Hedvábničky jsou chovány spíše pro svoji krásu než užitkovost. Jsou to skvělé matky, které vysedí vejce i několikrát do roka. Předchůdce má hedvábnička v Číně, k nám se dostaly na začátku 20. století. Mají modrou kůži, zobák, nohy i hřebínek. Vyskytují se v různých barvách.
ZAJÍMAVOST Hedvábnička má pět prstů na noze, zatímco většina ostatních plemen slepic má pouze čtyři.